Гра, яка вчить думати Гра, яка вчить думати
previous arrow
next arrow
Slider

Wieża Tawarra (Łamigłówka z drewna)

Gra Tawarra rozwija spryt i poprawia koordynację ruchów, uczy rozliczania i zminimalizowania ryzyka przyjętych decyzji, właściwego podejmowania własnej strategii wygrywania, biorąc pod uwagę odpowiednie działania konkurentów.

Ukompletowanie gry

  • 55 jednakowych klocków-równoległościanów,
  • 3 skośne klocki w postaci stożka,
  • 4  walce,
  • kątowa forma dla wyrównywania wieży,
  • opakowanie.

Dla gry należy wykorzystywać równą, twardą powierzchnię poziomą, stabilną i bez przekrzywień. Do tego będzie odpowiednia podłoga laminowana lub biurko. Przekonaj się przed grą, że stół się nie chwieje.

W grze może brać udział od 2 do 4 graczy. W przypadku większej ilości uczestników gra jest możliwa przy wykorzystaniu kilku komplektów gry jednocześnie.

Historia powstania

Gra Tawarra została wynaleziona ponad 1000 lat temu w Północnych Indiach. W języku gujaratskim wyraz „tawarra” oznacza „wieża”. To był język ojczysty dla Mahatmy Gandhiego, hinduskiego działacza państwowego i politycznego, jak również dla Farrukha Bulsara, bardziej znanego wielbicielom grupy „Queen” jako Freddy Mercurry. Grą Tawarra byli zafascynowani bogacze w kilku księstwach północno-zachodnich Indii. Miejscowym feodałom, księciom oraz ich ministrom podobała się gra, w której było pojednane ryzyko i zimne kalkulacje, możliwość zbudowania własnej konstrukcji  – Tawarry, jednocześnie dzięki sprytnym ruchom i wieloruchowym strategiom  doprowadzenie do zrujnowania konstrukcji, zbudowanej przez przeciwnika. Przy kierowaniu swoimi królestwami wykorzystywali te same zasady, praktykując je od dzieciństwa w grze Tawarra, uczyli się robienia strategicznych ruchów w życiu realnym. Proponujemy również Państwu zagrać w starożytną grę księciów i braminów.

Cel gry

Należy wyciągać klocki z Tawarry (oprócz górnej warstwy), następnie biorąc drugi element z leżących na stole klocków, walców i stożków ulokować go na szczycie Tawarry, starając się nie dopuścić do upadku wieży. Ostatni gracz, który ustawił klocek w taki sposób, by wieża nie upadła, zostaje zwyciężcą, natomiast gracz, podczas ruchu którego wieża runęła, staje się przegranym.

Przygotowanie do gry

Najpierw wieżę buduje się z 54 klocków, natomiast walce i stożki odkłada się obok. Pierwsze trzy klocki układa się poziomo, większą płaszczyzną na stół, w jednym rzędzie obok siebie, bez szczelin – w taki sposób powstanie pierwsze piętro Tawarry. Następne trzy klocki należy położyć  również na poprzedni poziom, obracając je o 900 w taki sposób, by klocki nowej warstwy leżały w poprzek do poprzednich klocków wcześniejszej warstwy. Analogicznie układa się pozostałe 48 klocków – budując 18 pięter Tawarry.

Przebieg gry

Gracze po kolei wykonują jeden ruch. Na początku gracz wyjmuje byle jaką figurę z wieży (oprócz ostatniego piętra Tawarry) i łoży na stół. Następnie wybiera z pozostałych elementów klocek, walec lub stożek i umieszcza na szczycie wieży. Nie należy wykorzystywać do budowania dopiero wyjęty element. Ruch jest zaliczony, jeżeli wieża po wykonanych wyżej podanych warunkach nadal stoi i nie jest zrujnowna. Jeżeli wieża upadła w trakcie ruchu gracza, taki gracz liczy się przegranym, a gra dobiega końca.

Dla wyjmownia i ustawiania klocków gracze mogą wykorzystywać obie ręce, lecz nie mają prawa wykorzystywać inne przyrządy wspomagające (np. pęsety lub szczypce). Dotykając się do klocka jeden raz należy wykonać ruch tylko nim, tzn. wyjąć go lub ustawić. Po puszczeniu klocka, dopiero położonego na wieży, uczestnik nie ma prawa więcej go dotknąć – ruch zakończony.